70 88 77 582 w 34
Wiślij sms o tresci WNIOSEK na 7393 (3.69 zł za sms)

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej

Pożyczkq w internecie dostępna w 15 minut bez wychodzenia z domu wejdż i sprawdź

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej

Bezpieczne korzystanie z bankowości internetowej

Bankowość internetowa jest coraz częściej używana. Ma coraz większe oferty. Jak z niej korzystać? O tym w artykule.

W dzisiejszych czasach bankowość internetowa stała się już rzeczą powszechną. Każdy szanujący się bank na polskim rynku oferuje nam taką usługę. Również coraz większe grono klientów przekonuje się do tej formy współpracy z bankami. Powstały również banki, które są całkowicie mobilne i nie posiadają swoich oddziałów. Wciąż rosnąca liczba klientów takich instytucji jest spowodowana wygodą tego rozwiązania. Korzystanie z bankowości internetowej jest bezpieczne, gdyż większość banków posiada bardzo dobre zabezpieczenia na wysokim poziomie technologicznym. Przyjrzymy się więc w tym artykule jak wygląda korzystanie z bankowości internetowej. Jak to robić by było to bezpieczne.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy wykonać przelew bankowy. W tym celu logujemy się na swoje konto korzystając ze standardowej przeglądarki internetowej wchodząc na stronę www naszego banku. Na tym etapie warto przyjrzeć się stronie naszego banku czy wygląda jak zazwyczaj. Wielu oszustów podszywa się pod banki internetowe. Szata graficzna podrobionych stron trochę się różni i z reguły nie znajdziemy takiej strony w przeglądarkach. Metodą ich działania jest rozsyłanie fałszywych linków przy pomocy poczty elektronicznej.

Warto zwrócić uwagę czy połączenie jest szyfrowane. Takie połączenie jest oznaczone kłódką po lewej stronie paska z adresem strony. Jeżeli wszystko jest w porządku logujemy się do konta. W każdym banku przebiega ten proces inaczej. Zawsze podaje się login, ale hasło może być podane w całości lub tylko niektóre znaki (z każdym logowaniem inne). Tu warto korzystać z klawiatury ekranowej.

Zabezpieczy Cię to przed keylogerem, czyli złośliwym oprogramowaniem, które wychwytuje jakie klawisze naciskasz i przechwytuje Twoje dane logowania. Klawiatura ekranowa jest dostępna w systemie Windows. Wystarczy tylko wpisać w jego wyszukiwarce hasło klawiatura ekranowa i kliknąć wyświetloną pozycję. Po zalogowaniu przechodzimy do odpowiedniej zakładki. Tam podajemy wszystkie dane odbiorcy przelewu. Jeżeli odbiorca przelewu jest zdefiniowany to przelew zostanie wysłany bez podawania haseł uwierzytelniających. Jeżeli tak nie jest to masz do wyboru kilka metod autoryzacji przelewu. Pierwszą z nich jest lista haseł jednorazowych, którą dostałeś w momencie zakładania konta.

Po wystawieniu dyspozycji przelewu bank zapyta Cię o hasło z konkretnej pozycji listy haseł jednorazowych. Jak sama nazwa wskazuje hasło może być wykorzystane jeden raz. Kolejną metodą jest autoryzacja sms. W tym przypadku po wystawieniu dyspozycji przelewu dostaniesz sms z hasłem, które musisz wpisać na stronie banku. Hasło może być też podane na tokenie, jeśli takowy posiadamy. Ostatnią i zarazem najnowszą metodą autoryzacji jest wykonanie jej poprzez aplikację mobilną.

W tym przypadku dyspozycje przelewu wystawiamy na komputerze. Po jej zakończeniu bank wysyła prośbę o autoryzację przez aplikację mobilną na naszym smartfonie. Do tego celu musimy mieć smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną oraz internet w telefonie. Musimy pamiętać, aby nie podawać nikomu danych do weryfikacji. Jest to niebezpieczne i grozi kradzieżą tożsamości.

Jeżeli złodziej nawet dostanie nasze hasła dostępu w jakiś sposób to nasze karty są bezpieczne. Dzieje się tak, gdyż włamywacz nie zna wszystkich cyfr identyfikacyjnych karty. Najważniejszym z nich jest numer CVC2. Jest on zabezpieczeniem podczas wykonywania płatności online. Może być on widoczny na karcie lub niewidoczny, a jego uzyskanie następuje po wysłaniu sms-a.

Jeżeli nie mamy dostępu do zaufanej sieci warto skorzystać z połączenia VPN. Niektóre banki mogą zablokować takie połączenie, jeśli będziemy logować się z różnych krajów. Łączenie się przez zwykłą przeglądarkę w sieciach publicznych grozi kradzieżą danych.

 

0 0 votes
Daj ocenę

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x